Založení spolku pro kluby, TCM nebo další subjekty
Připravili jsme pro všechny zájemce (například kluby nebo TCM) podrobný a jasný návod včetně všech potřebných vzorových dokumentů pro založení spolku podle Nového občanského zákoníku. Vzhledem ke změnám ve financování sportu bude patrně stále větší příklon k přímému financování sportovních klubů, bylo by tedy dobré, aby všechny kluby, které právní subjektivitu nemají a v budoucnu by se o dotace mohly také ucházet, zvážili založení spolku.
Procedura založení spolku není nijak složitá ani finančně náročná (jediné výdaje jsou za ověření podpisů), detailní popis jednotlivých kroků naleznete níže. Přílohy jsou samozřejmě jen vzory, které je možné upravit dle Vašich potřeb a požadavků. Modře je například ve Stanovách označený bod, který se upraví dle Vás - kdo bude jednat jménem Spolku (možnost: všichni tři osoby samostatně, nebo předseda a pokud nebude předseda tak oba místopředsedové). Žlutá pole jsou většinou doplňovací nebo pro změnu.
Spolek je založen přijetím stanov (viz. Příloha 1 - Vzorové stanovy). Stanovy s vyplněnými identifikačními údaji zakladatelů (jméno, adresa, datum narození) si mohou zakladatelé mezi sebou v první fázi vyměnit emailovou korespondencí a po ujasnění konečné podoby stačí jedna ustavující schůze, kde dojde k podpisu stanov, prezenční listiny a k vypracování zápisů (viz. kroky dále). Spolek musí zakládat alespoň tři osoby. Dále je potřeba vyhotovit dokument, ve kterém bude datum "schůze" či dohody, identifikace osob, které se rozhodly založit spolek a body, na kterých se tito lidé domluvili (tedy schválení stanov, volba výboru atd. Vzor máte přiložen v Příloha 2 – Zápis z ustavující schůze, Příloha 3 – Prezenční listina ustavující schůze. Poté ustanovený výbor ze svých členů zvolí funkcionáře dle Stanov (předseda, místopředseda…) viz. Příloha 4 –Zápis z jednání výboru.
Na osoby zapsané v listině přítomných se hledí, jako by podaly řádnou přihlášku do spolku. Kdo hlasoval proti přijetí stanov, může od přihlášky odstoupit. O tom musí být učiněn záznam v listině přítomných opatřený podpisy odstupujícího a toho, kdo záznam učinil.
Spolek vzniká zápisem do spolkového rejstříku, které jsou vedeny u krajských soudů. Konkrétní místo (místně příslušný krajský soud) tak závisí na sídle spolku. Návrh na zápis spolku do spolkového rejstříku podávají zakladatelé nebo osoba určená ustavující schůzí. Návrh na zápis musí být podle rejstříkového zákona podán bez zbytečného odkladu po založení spolku. Návrh lze podat pouze na formuláři, který uveřejnilo Ministerstvo spravedlnosti na svých internetových stránkách. Návrh lze podat v listinné nebo elektronické podobě. Podpis na návrhu na zápis v listinné podobě musí být úředně ověřen. Návrh na zápis v elektronické podobě musí být podepsán uznávaným elektronickým podpisem podle zákona upravujícího elektronický podpis nebo zaslán prostřednictvím datové schránky osoby, jež návrh na zápis podává. Ať už je návrh podáván v listinné nebo v elektronické podobě, musí být elektronicky vyplněn na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti – pomocí tzv. inteligentního formuláře.
Adresa pro vyplnění je zde: https://or.justice.cz/ias/iform/index.html.
Rejstříkový soud vydá ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne doručení návrhu usnesení, kterým vyzve navrhovatele k odstranění vad návrhu nebo k doplnění chybějících listin. Rejstříkový soud provede zápis nebo rozhodne o návrhu nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne podání návrhu. Není-li spolek do spolkového rejstříku zapsán do třiceti dnů od podáví návrhu na zápis a není-li v této lhůtě ani vydáno rozhodnutí o odmítnutí zápisu, považuje se spolek za zapsaný do spolkového rejstříku třicátým dnem od podání návrhu. Zápis spolků do spolkového rejstříku je od 1. 5. 2015 zdarma!
K návrhu na zápis je nutné připojit:
- 1) vyplněný webový formulář (pokud ho podáváte v tištěné podobě, podpis na něm musí být úředně ověřen).
- 2) souhlas majitele nemovitosti, ve které má spolek sídlo, s úředně ověřenými podpisy
Viz. Příloha 5 – Souhlas majitele nemovitosti
- 3) souhlas osoby (statutárního orgánu – všech členů výboru, tzn. předseda a místopředsedové) s tím, že bude zapsán do veřejného rejstříku a její čestné prohlášením o tom, že je svéprávná a není v úpadku, s úředně ověřenými podpisy
Viz. Příloha 6 – Souhlas osob/předsedy
- 4) zápis z ustavující členské schůze či zápis o shodě zakladatelů spolu se zápisem o volbě statutárního či jiného orgánu a schválení stanov, zde stačí neověřené podpisy
Viz. Příloha 2-4
- 5) aktuální stanovy podepsané předsedou (nebo jiným statutárním orgánem), stačí neověřené podpisy
Viz. Příloha 1 Každé ověření lze provést na úřadě nebo na poště se službou Czechpoint za 30 Kč.
V případě, že budete mít dotazy se založením spolku nebo si nebudete vědět rady s inteligentním formulářem na stránkách https://or.justice.cz/ias/iform/index.html, můžete se obrátit o rady na naší konzultantku paní Petru Zavázalovou (pzavazal@seznam.cz).
Zveřejněn mazací model pro MČR pětičlenných družstev.
Ve čtvrtek 12. prosince bude po 19.oo hod. otevřena obsazovačka na lednový turnaj Prestige.
Zveřejněn mazací model pro MČR pětičlenných juniorských družstev.
Obsazovačka na prosincový turnaj Prestige bude otevřena 20.11. po 20.oo hod.
Nejlepší hráč kategorie P190, nejlepší junior - 6. turnaj Prestige Tour 2024/25