Bowling má ve světě dlouhou a bohatou historii, která se traduje od konce 19. století, velký boom sportovní bowling zažívá od konce 2. světové války a v současnosti již patří mezi 10 nejpopulárnějších sportů na světě (měřeno počtem příležitostných hráčů, kterých je u bowlingu téměř 200 milionů, z toho necelých 70 milionů v USA). Nejpopulárnější je na americkém kontinentu, v Evropě (především ve skandinávských zemích), ale také v jihovýchodní Asii a Jižní Americe.
Bowling byl ukázkovým sportem na OH v Soulu roku 1988, dostal se do užšího výběru pro OH 2020 v Tokiu a nyní vyvíjí veškeré možné aktivity s cílem dostat se na program OH 2028 v Los Angeles, USA, kolébce bowlingového sportu.
Sportovní bowling v České republice oslaví tento rok 25 let. V říjnu roku 1997 bylo evidováno prvních 39 hráčů bowlingu. Dnes je jich v České bowlingové asociaci (ČBA), která řídí a organizuje sportovní bowling u nás, přes šest tisíc.ČBA je oficiálním členem a zastupuje zájmy České republiky v Evropské bowlingové federaci (EBF) a Světové bowlingové federaci (IBF), sdružujících organizovaný bowling v jednotlivých zemích světa, pořadatelů mistrovství Evropy a světa v bowlingu.
I za relativně krátkou dobu své existence u nás dosáhl český bowling již na řadu mezinárodních úspěchů, naši mladí hráči od roku 2012 do současnosti přivezli z juniorských evropských šampionátů již sedm medailí, naši muži přivezli z posledního mistrovství světa (MS 2021) bronzové medaile a naši kadeti do 21 let dokonce získali v roce 2022 světový mistrovský titul!!
Naším nejúspěšnějším hráčem v současné době je Jaroslav Lorenc, který získal zlatou medaili a titul na ECC (Evropský pohár šampiónů) 2016 a o dva roky později přivezl ze stejné soutěže (ECC 2018) medaili bronzovou, podílel se na zisku bronzové medaile na MS 2021 v soutěži trojic a nyní je čerstvě také vicemistrem Evropy (ME 2022) a držitelem stříbra z World Games 2022.
Fotogalerii našich úspěchů naleznete zde.
Síň slávy
Stejně jako většina sportovních svazů a organizací má i Česká bowlingová asociace svoji Síň slávy.
Prvním členem Síně slávy ČBA se stal v roce 2008 pan Vladimír Tlamka, dlouholetý prezident České kuželkářské a bowlingové federace (ČKBF), který v devadesátých letech minulého století v rámci tehdejšího Kuželkářského svazu vznik bowlingu jako organizovaného sportu umožnil a inicioval osamostatnění bowlingu a transformaci v ČBA v pozdějších letech. Jako druhý v pořadí byl do Síně slávy slavnostně uveden v roce 2012 na Galavečeru ČBA třiasedmdesátiletý Jan Hájek. Který má na svém kontě jako hráč nejeden sportovní úspěch v mistrovských soutěžích (včetně několika titulů Mistra ČR) a stále patří k aktivním členům - hráčům. V roce 2018 při příležitosti oslav dvacátého výročí vzniku organizovaného sportovního bowlingu byli do Síně slávy uvedeni zakladatel a pořadatel Amatérské bowlingvé ligy (ABL), která také brzy oslaví dvacáté výročí existence pan Karel Kutina a pan Jiří Marval dlouholetý sekretář asociace, který se podílel na formování asociace v prvních letech jejího vzniku.
Také je ještě potřeba zmínit, že historicky první medaile (bronzové) pro ČR přivezli hráči PSKN Praha v roce 2006 z švýcarského Munteiler. Na ME neslyšících získali bronz jak muži v soutěži tříčlenných družstev tak ženy v soutěži pětičlenných družstev. Významnou roli i v mezinárodním měřítku u nás hraje seniorský bowling (veteráni/hráči nad 50 let věku). První zlatou medaili na ME seniorů 2009, které se hrálo v ČR, vybojoval v kategorii 50-57 let Jan Fleischmann. Na jeho úspěch navázali medailemi i další senioři, evropské tituly získali Jiří Hindrák a Rostislav Kala v kategorii dvojic 50-57 let a dále Dana Hanušová, Blanka Hanusíková a Jana Lébrová ze soutěže trojic 50-57 let v roce 2015 a také Miluše Nováková a Jana Lébrová v kategorii dvojic 50-57 let v Kodani v roce 2016. Výčet seniorských úspěchů by byl dlouhý, zmíníme ještě titul evropského šampióna, který získal na ESBC 2019 Jiří Vrážel v kategorii 58-64 let.
Detailní historii organizovaného bowlingu v České republice naleznete po jednotlivých letech zde.
Obsazovačka na prosincový turnaj Prestige bude otevřena 20.11. po 20.oo hod.
CZECH TRIALS má problémy s ofiko zobrazením on-line 1 bloku her. Náhradní odkaz pro ON-LINE muži >> ZDE, ON-LINE ženy >> ZDE.
Mistry ČR v seniorské kategorii 50 až 57 let se stali Karel Hladík a Fojtíková Ivana.
Mistrovský titul v seniorské kategorii 58 až 64 let vybojoval Jiří Hindrák a Jana Lébrová, v kategorii 65 a více let Josef Colon a Věra Krejchová.
Zveřejněn mazací model pro MČR seniorů.
Nejlepší hráč kategorie P190, nejlepší junior - 5. turnaj Prestige Tour 2024/25
Nejlepší hráč kategorie P165 - 5. turnaj Prestige Tour 2024/25