Krátké a dlouhé ... o polemikách kolem různých mazání

Napsal John Davis, zakladatel a výkonný ředitel firmy Kegel

Vede se mnoho polemik okolo různých druhů mazání drah. Jsou v mnohém odlišné než dříve. Ale sportovní bowling se změnil a způsob závodění, ve smyslu dodržování fair-play pro všechny způsoby hry hráčů, s tím neudržel krok.

Technická komise WTBA rozdělila způsob či styl hry na dva základní typy, první, který preferuje bod obratu (break point) blíže k čáře přešlapu (foul line) a druhý, který preferuje „break point“ blíže ke kuželkám. Využitím dvojích podmínek na dráze (dlouhé a krátké mazání) poskytuje každému základnímu stylu rovné šance v turnaji.

Vyhodnocením více než 30 turnajů, které byly hrány na duálních podmínkách (krátké a dlouhé) ukázalo jen jednou či dvakrát nefér výsledky u hráčů, kteří nepatřili mezi dvě základní skupiny. Vyhodnotili jsme je nefér, protože šlo o leváky či praváky hrající lehkými koulemi.

V průběhu 30 let se stalo udržování fair play mnohem obtížnějším už jen z důvodu velkého pokroku ve vývoji mazacích strojů a chemických prostředků pro údržbu drah (olejů). V Kegelu máme zkušenosti z více než 1500 vrcholných turnajů, kde jsme poskytovali náš mazací servis.

I přes naše zkušenosti a pokročilou techniku jsme se nikdy necítili spokojení pokud byl na turnaji použit pouze jeden mazací model. Využití více modelů na turnaji nám dávalo více jistoty, že budou podmínky fair play dodrženy.

Mimo to si myslíme, že pouze turnaje využívající různá mazání omezují možnost nefér hry. Pro zajištění dohody o fair play musí bowling hlouběji pochopit důvody krize naší cti a spolehlivosti. To se nemůže stát přes noc. Aktuálně se však cítíme jistí, že fair play lze lépe zajišťovat.

Fair play je nutností. Sport bez něj nemůže růst a prosperovat. Všichni by se měli ztotožnit s touto tezí.

Postřehy z mezinárodních turnajů hraných na kombinovaných podmínkách:

Před pěti lety (2000) technická komise WTBA vytvořila definici nejlepších hráčů bowlingu. Vlastnostmi nejlepších hráčů jsou:
- přesnost
- opakovatelnost
- síla
- znalosti
- přizpůsobivost

Hráč, který vyváženě disponuje těmito pěti charakteristikami je považován za hráče světové třídy. Na základě této charakteristiky technická komise WTBA vytvořila koncept turnajového využití kombinovaných podmínek mazání. Na rozdíl od situace, kdy se podmínky přizpůsobovaly stylu hry hráče, donutila komise hráče, aby se přizpůsobovali podmínkám. Tento formát dává vítězům mnohem větší prestiž ve srovnání se stavem, kdy se jejich vítězství odvíjí pouze od toho, že jim lépe vyhovoval jeden konkrétní model mazání.

Sledováním mnoha turnajů, hraných na kombinovaných podmínkách, jsme zjistili, že hodně hráčů nehraje na dráze správně (schází znalosti), že používají špatný druh koule (schází znalosti) nebo, že nehrají dobře na jednom nebo na druhém modelu (chybí přizpůsobivost).

Na každé hráčské a manažerské schůzce před turnajem jsme informovali, že krátký model je určen pro hru vnější částí dráhy a dlouhý model je určen pro hru zevnitř dráhy (vnější … pro praváka po pravém kraji, zevnitř … pro praváka přes střed dráhy … poznámka překladatele).
V převážné většině pak hráči hráli právě opačně s využitím nevhodných koulí zvláště pak na krátkém mazání.

Věřím, že je to z důvodu nedostatku zkušeností, znalostí a také proto, že mnoho hráčů aktuálně využívá extrémně silné koule a agresivní vrtání. Částečně to může být způsobeno i tím, že momentálně nejpopulárnější výbava je mnohem silnější než před pěti lety. Pro cvičené a zkušené oko je tato špatná volba vybavení (koulí) nepřehlédnutelná.

Zde jsou doporučení pro krátké mazání:

Krátké mazání je obvykle 32 až 35 stop dlouhé. Hrana zvýšeného množství oleje je normálně mezi 6 až 8 parketou. Za osmou parketou je vrstva oleje konstantní. To je také místo kde je koule cca pět až sedm parket od kapsy.

Pokud se hráč pokouší hrát zevnitř dráhy, protože jeho koule vytváří velký hák, pak koule opustí naolejovanou část dráhy na 8 až 12 parketě. To pak znamená, že koule má málo prostoru (17-12 je 5 a 17 – 8 je 9 parket) pro zpětný hák do kapsy (tj. koule přejede … poznámka překladatele).

Protože krátké mazání generuje velký potenciál pro hák díky délce suché části dráhy, budeme-li hrát po kraji dráhy, dáme kouli dostatek prostoru pro hák a zásah do kapsy.

Také jsme svědky toho, že se hráči pokoušejí využít na krátkém mazání extrémně leštěné koule. Tento typ povrchu dává kouli jen malou možnost přejít k dopředné rotaci. Tento výpadek tvorby dopředné rotace způsobuje velkou ztrátu energie. To se projeví tím, že malé změny rychlosti, otáček a směřování koule vyústí v nekontrolovatelně velké změny reakce.

Zkušení hráči použijí koule, které mají jemnou charakteristiku a hrají co nejvíce při kraji dráhy skrz menší vrstvu oleje. To umožní včasný rozvoj dopředné rotace a jemný průběh reakce. Tím dosáhnou konzistentní a předvídatelný pohyb koule v dolní částí dráhy (to je oblast od cca středu dráhy až do kuželek … poznámka překladatele).

Používejte zdravý rozum při volbě koule pro turnajové podmínky. Nyní tedy k radám pro dlouhé mazání:

Dlouhé mazání je obvykle 42 až 45 stop dlouhé. Maximální vrstvy oleje je dosaženo v oblasti 12 až 15 parkety. Vrstva oleje na středu dráhy je téměř konstantní a nemá zdaleka takový gradient jako mezi 10 až 15 parketou (gradient … sklon křivky množství oleje napříč dráhou .. poznámka překladatele).

Jsme svědky toho, že mnoho hráčů hraje na dlouhém mazání po kraji. Tím mají velmi malý prostor na chybu protože olejová vrstva na kraji je plochá. Pokud tedy hráč volí hru po kraji na dlouhém mazání, stává se přesnost a opakovatelnost hodů extrémně důležitou a udržovat kouli ve hře je velmi obtížné (poznámka překladatele … na Prestige v Olomouci jsem začal po třetí hře hrát zevnitř dráhy což způsobilo posun k lepším výsledkům a potvrzuje to jednak názory autora článku a jednak to, že Olomouc byl namazán velmi dobře).

Správný přístup k dlouhému mazání je tento: pokud koule opustí naolejovanou část dráhy ve vzdálenosti 45 stop na cca páté parketě, tak máme 12 parket na to, aby koule došla do kapsy, ale koule na to má jen 15 stop po délce dráhy.

Protože je dlouhé mazání navrženo tak, aby koule hákovala minimálně, bude hráč obvykle potřebovat přesunout break point blíže ke kapse. To znamená, že hráč by měl najít linii uvnitř dráhy nebo kolem druhé šipky a tak snížil počet parket do kapsy a udržel kouli mnohem snadněji ve hře.

Osobně jsem vloni (2004) v létě sledoval americký šampionát juniorů. Jeden blok her na krátkém mazání mi utkvěl v paměti. Bylo to jako by mladí byli řízení rádiem ve hře zevnitř dráhy. Kompletně celá skupina hrála zevnitř mezi 15 až 25 parketou na 32 stop dlouhém mazání a posílali koule na dráhu s maximální dosažitelnou rychlostí.

Chtěli jsme křičet, ale během času se to stávalo až komickým. Můj kolega John Janawicz i já sám jsme se mohli jenom smát. Dívali jsme se na kouče jak zoufale mávají rukama a jak jsou frustrovaní. Nebyli schopní dostat do myslí svých hráčů koncept hry. Tato kvalifikační skupina dosáhla mnohem nižších náhozů než předcházející skupina hrající po kraji.

Standardní poučky říkají (pro praváky), že když koule moc hákuje posunete se doleva a když nehákuje dost pak se posunete doprava. Tento způsob myšlení, ale nerespektuje délku olejové vrstvy na dráze a polohu místa, kde koule opustí olej a přejde na suchou část dráhy.

To je zablokované myšlení o podmínkách na dráze a není to myšlení potřebné pro mistrovství světa. Takže kouči a trenéři prosím vysvětlete svým hráčům poznatky o délce mazání než na šampionát přijedou. Nejde o poznatky nové, jen nejsou dostatečně známé … prozatím.

Ještě jednu poznámku o krátkém a dlouhém mazání, problém hry na dlouhém a krátkém mazání je odlišný pro muže a ženy. Ženy tradičně hrají break point dále po dráze v oblasti 7 až 12 parkety a grafy z měření po hře ukazují téměř blok oleje.

Muži hrají více na break point ve střední části dráhy a olejová vrstva je zničena na začátku dráhy a vyrovnává se více dole kolem šesté až sedmé parkety. To je dobré na dlouhém mazání, ale na krátkém je to katastrofa neboť ženy pak obvykle porážejí muže.

Na dlouhém mazání je to opačně, ženy stále mají break point 4 až 5 parket mimo ideální oblast a muži je většinou (ne vždy) porážejí.

Závěrem: bowling je hra úhlů. Pokud se můžete naučit jak délka mazání přímo ovlivňuje způsob jakým byste měli hrát, pak máte lepší šance na úspěch na všech různých typech mazání, se kterými se můžete setkat.

Článek The Long and Short of It: About the controversy surrounding multiple lane conditions byl přeložen a publikován se svolením autora.

Krátké zprávy

01.04.2025 v 17:33

Otevřeny obsazovačky pro MČR juniorů.

31.03.2025 v 23:32

Otevřena obsazovačka na Mistrovství juniorů a kadetů regionu severní Čechy

28.03.2025 v 16:49

Otevřena obsazovačka na Mistrovství juniorů a kadetů regionu Praha + střední Čechy

28.03.2025 v 16:35

Otevřena obsazovačka na Mistrovství juniorů a kadetů regionu jižní Čechy

28.03.2025 v 16:12

Otevřena obsazovačka na Mistrovství juniorů a kadetů regionu severní Morava

Galerie

Mňačko Matyáš
JKM bowling
Mňačko Matyáš

Mňačko Matyáš

JKM bowling

Vítěz 10. turnaje Prestige Tour 2024/25

Šalkovič Michal
Xbowling club
Šalkovič Michal

Šalkovič Michal

Xbowling club

Nejlepší hráč kategorie P165 - 10. turnaj Prestige Tour 2024/25

Mareš Michal
Xbowling club
Mareš Michal

Mareš Michal

Xbowling club

Nejlepší hráč kategorie P190 - 10. turnaj Prestige Tour 2024/25

Kvasničková Zuzana
JKM bowling
Kvasničková Zuzana

Kvasničková Zuzana

JKM bowling

Nejlepší žena - 10. turnaj Prestige Tour 2024/25

Matějka Antonín
Strike
Matějka Antonín

Matějka Antonín

Strike

Nejlepší senior - 10. turnaj Prestige Tour 2024/25

Partneři České bowlingové asociace
  • ETBF
  • International Bowling Federation
  • Česká unie sportu
  • ČOV
  • Bowland
  • Bowling Zone
  • Bowling Brno
  • Xbowling
  • Storm
  • ProBowling
  • Kegel
  • UK FTVS
  • Praha
  • Národní sportovní agentura
  • JMP - studio zdravého spaní/